Główne Stacje Transsibu – 1

Dziś obejrzymy krótko glówne stacje Transsibu.  

1 Moskwa

0 km Kolei Transsyberyjskiej.  Dworzec Jarosławski.

Przed rewolucją, bramą do Syberii i Dalekiego Wschodu  była stacja kolejowa Moskwa w Petersburgu – w stolice Imperium Rosyjskiego. Obecnie uważa się, że Transsib zaczyna się w Moskwie, na dworcu Jarosławskim. To tam znajduje się pomnik, który oznacza zero kilometrów na najdłuższej kolei na świecie.
Na nim są dwie postaci z różnych stron – 0 i 9298. Ta ostatnia cyfra odnosi się do długości w km Transsibu.
Co ciekawe, faktyczna długość drogi jest nieco mniejsza – 9288 km. To jest właśnie we Władywostoku, gdzie kończy się linia. W Moskwie cyfra oznacza długość drogi taryfy, według  której są ustalone ceny na biletach.

3.JPG

2  Jarosław

282 km kolei transsyberyjskiej.

Jarosław jest jednym z najstarszych miast Rosji, założony w 1010 przez księcia Jarosława Mądrego.

Dziś miasto jest tradycyjnie włączone do trasy turystycznej “Złotego Pierścienia Rosji.” Turystyka jest ważną dziedziną gospodarki miasta.

3 Kirow

956 km kolei transsyberyjskiej. Stacja Kirow.

Miasto jest znane od 1374 pod nazwą Khlynov. To właśnie tu produkują od wielu lat zabawki Dymkowskie. Jeden z najstarszych rzemiosł Rosji, która istnieje na ziemi Vyatka ponad 400 lat.

4 Perm

1434 km kolei transsyberyjskiej. Stacja Perm-2.

Perm założony został 17 maja 1723, prawa miejskie posiada od 1781. W latach 1940–1957 miasto nosiło nazwę Mołotow (Молотов) od nazwiska ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa.

 

Zapraszamy na kolejny post za kilka dni!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>