Stoki narciarskie na Przybajkalu

Narciarstwo górskie, które tradycyjnie kojarzone jest z Alpami Szwajcarskimi na Bajkale nabierają całkiem odmiennego znaczenia. Niezwykły miękki klimat wraz z jeziorem ulokowanym w pobliżu zapewniają idealne warunki miłośnikom tego sportu. Poziom śniegu w Przybajkalu jest wyjątkowy – od listopada do lutego na stokach usytuowanego na południowym wschodzie Bajkału Chamar-Dabana pada ok. 3-5 metrów przepięknego czystego i miękkiego śniegu, który jak najbardziej pasuje dla jazdy narciarskiej.
Mimo tego, dzięki blisko ulokowanemu Bajkału średnia zimowa temperatura jest o wiele wyższa, niż w całym regionie. Jeżeli w Irkutsku normą jest -25 – 35°С, to na stokach w Bajkalsku do później jesieni termometry pokazują ledwo poniżej 9 stopni i dopiero w styczniu-lutym wskaźnik spada do -15 °С . Zaś śnieg tutaj schodzi do połowy maja, dlatego prawie cała wiosna wydaje się być swoistym złotym sezonem: słońce świeci prawie że jak latem a jednocześnie śnieg na stokach jest wciąż zachowany. Sezon trwa 180 dni (początek listopada –początek maja).
Wówczas mało kto wie o tym, że na Bajkale są dobre stoki narciarskie nie gorsze od przepełnionych uzdrowisk Kaukazu. Zaś w sensie komfortu na stokach, miękkości klimatu, wygodnego podziału narciarzy na stokach według ich umiejętności – o wiele lepsze od znanych rosyjskich uzdrowisk górskich.

1. Uzdrowisko „Sobolinaja gora”
Jedno z najbardziej znanych uzdrowisk Bajkału „Sobolinaja gora” znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Bajkału w podłożu grzbietu górskiego Chamar-Daban w pobliżu miasta Bajkalska. Sobolinaja gora to przede wszystkim jedno z najlepszych uzdrowisk górskich składające się z atrakcyjnych przygotowanych dla jazdy stoków narciarskich nie tylko na terenie Przybajkala, ale i całej Rosji. Te stoki idealnie nadają się dla nauki jazdy na nartach dla początkujących, zarówno jak i dla ekspertów, jak i dla odprężającej jazdy i odpoczynku na świeżym powietrzu od szumu miejskiego.
Idealne zaśnieżenie, dobrze wyjeżdżone stoki, przemyślany schemat rozmieszczenia wyciągów, dobry serwis, wygodny dojazd (145 km od lotniska w Irkutsku samochodem, również jak i możliwość dojazdu koleją) przyciągają narciarzy zewsząd.
Podróż 148 kilometrową zaśnieżoną wąską kręconą drogą tam i z powrotem w ciągu jednego dnia z Irkutska do Bajkalska dla hazardzistów tylko dodaje adrenaliny i sprawia radość ,zwykle taka podróż zajmuje ok 2-2,5 godzin w jedną stronę. Dla dysponujących czasem polecamy wizytę w tygodniu: kolejki do wyciągów są mniejsze a koszty są niższe. Oprócz tego w tygodniu jest możliwość skorzystania z usług instruktora nauki jazdy na deskach i nartach górskich.
W sam sezon w marcowe niedziele i soboty tu przyjeżdża pd 600 do 1,5 tyś osób. Największy napływ odwiedzających jest notowany w weekend, w niedziele na jeden dzień, zaś w piątek i sobotę zostają w hotelach.
Zespół stoków skupia sześć certyfikowanych szlaków: dwa szerokie (do 40 m) szlaki sportowe o długości 1870 i 2100 m, dwa przeznaczone dla slalomu – 500 i 800 m, szlak nocny, oświetlony 1000 m, stoki przygotowane dla początkujących – o długości 200 m każdy.
Oprócz uzdrowiska w Bajkalsku, wyposażone stoki znajdują się w Angarsku, Siewierobajkalsku, nad rzeką Olcha (Szelechow), Irkutsku i w miejscowości Listwianka.

2. Uzdrowisko w miejscowości Olcha
Jeśli się nie chce państwu jechać za 150 km całkiem dobrze można pojeździć na nartach na stoku we wsi Olcha, znajdującej się na odległości 25 km od Irkutska.
Dojazd do tego uzdrowiska przebiega traktem Kułtukskim.
Stok narciarski znajduje się na prawym brzegu rzeki Olcha, pojawił się on tam jeszcze w 1981 roku. Parę lat po założeniu był w użytku bez wyposażenia technicznego w celu szkoleniowym. Od momentu gdy pojawiły się wyciągi, a zwłaszcza po ich modernizacji napływ chętnych znacznie wzrósł. Ze względu na bliskie ulokowanie od Irkutska w każdy weekend zjeżdża się mnóstwo narciarzy, miłośników deski i po prostu zwiedzających. Długość zjazdu 1,5 km, pracuje wypożyczalnia, 2 wyciągi, kafeteria. W wieczorową porę stok jest oświetlany.

3. Centrum „Eastland” w miejscowości Listwianka
Centrum Górskie «Eastland» znajduje się na wybrzeżu Bajkału na odległości 60 km od Irkutska . Tuż obok znajduje się ujście rzeki Angara i turystyczna atrakcja Bajkału wioska Listwianka. Dzięki takiemu sąsiedztwu goście Przybajkala zawsze mogą połączyć zimowe zjazdy ze zwiedzaniem zabytków znajdujących się w Listwiance : stara cerkiew, muzeum jeziora Bajkał, port Bajkał, stacja starej kolejki.
Górna część zjazdu dostępna jest dzięki wyciągu o długości 700 m. Na wyposażeniu znajdują się maszyny naśnieżenia sztucznego, dzięki nim sezon trwa od grudnia do maja.
Stoki tego centrum pasują jak dla początkujących tak i dla osób doświadczonych. Średnia długość to 1300 m. Dla miłośników deski są zamontowane boksy, trampoliny i inne elementy wyposażenia wyczynowego, obecnie to jedyny w Syberii park snowboardowy.

4. Centrum górskie “Yershi” w Irkutsku
Dla tych osób, którym szkoda czasu na dojazd, na wybrzeżu jeziora Irkutskiego znajdującego się na obrzeżach Irkutska znajduje się centrum górskie «Yershi». Dla narciarzy tu utworzono stok o długości 600 metrów. Zjazd jest wyposażony tak, żeby zainteresować narciarzy o różnym doświadczeniu i umiejętnościach, dla początkujących i zawodowców. Na szczyt prowadza 2 wyciągi, jeden z nich dla dzieci.
Wielbiciele snowtubinga mogą skorzystać z dwóch zjazdów, najdłuższy z nich ma 250 metrów. Dostępne też usługi instruktorów nauki jazdy na nartach i wypożyczalnia. Przewidziana również możliwość zjedzenia gorącego posiłku.
Ze względu na usytuowanie w obrębie miasta skorzystać można także z jazdy konnej i sauny. Do centrum „Yershi” dojechać można środkami transportu publicznego i taksówkami.

Spośród alternatywnych miejsc wymienić można również centrum narciarskie „Angarskaja gora” w mieście Angarsk, stoki w Siewierobajkalsku oraz stoki w miejscowości Chamar-Daban, dokąd każdego roku przyjeżdżają zawodowcy z całego świata ze względu na trudność szlaków i zjazdów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>